KBS - Wałbrzyskie Biuro Regionalne

biurowalbrzych@kbs.pl

074 849 20 32

KAPITAŁ
BEZPIECZEŃSTWO
SERWIS

Niezależne Pośrednictwo Ubezpieczeniowo Finansowe

Nieprzerwanie od 1994 roku.

Sprawdź ofertę!

Ubezpieczenie OC samochodu

(23 Sierpień 2012)

Witajcie , postanowiłam rozświetlić kilka kwestii, bo padają pytania od klientów. Moi klienci mają możliwość zawsze mnie o wszystko wypytać i przy podpisywaniu polisy ale też potem , kiedy pojawią się jakieś wątpliwości. Ale nie wszyscy mają to szczęście mieć agenta na miejscu , dotyczy to chociażby umów zawartych przez internet.

Najczęstsze pytania :

1) Co muszę zrobić po sprzedaniu samochodu ?

Po sprzedaniu samochodu należy w pierwszej kolejności wyrejestrować auto w wydziale komunikacji. Wtedy na naszej umowie spisanej z kupującym pojawi się czerwona pieczątka z adnotacją że samochód wyrejestrowano dnia ... Z taką umową następnie albo udajemy się do swojego agenta albo piszemy krótką informację do firmy w której mieliśmy ubezpieczenie OC w którym powinniśmy zawrzeć informacje : nasze imię i nazwisko, adres, telefon do kontaktu. Napisać że wypowiadamy umowę ze względu na fakt sprzedaży samochodu w dniu ... , podajemy markę i model auta numer rejestracyjny oraz numer ostatniej polisy podpisujemy własnoręcznie to pismo. Do tego załączamy kopię umowy sprzedaży i wysyłamy pocztą tradycyjną listem poleconym.

2) Co muszę zrobić kiedy kupię samochód ?

Jeżeli kupujemy samochód od osoby prywatnej to musimy w ciągu 30 dni od zakupu zdecydować czy chcemy kontynuować ubezpieczenie po poprzednim właścicielu czy nie. Musimy mieć świadomość że kontynuacja zawiera tylko ubezpieczenie obowiązkowe OC i nie ma w tej polisie np. NNW

Jeżeli zdecydujemy się ubezpieczyć auto w innej firmie to musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy po poprzednim właścicielu, które musi być dostarczone przed upływem 30 dni od daty zakupu. Jeżeli przekroczymy ten termin to nadal mamy prawo zerwać tą umowę w dowolnym momencie trwania ale Towarzystwo Ubezpieczeniowe naliczy nam wtedy opłatę za okres ochrony. Jest to zmiana która została wprowadzona w lutym tego roku.

Następnie musimy zawrzeć nową umowę w wybranej przez siebie firmie.

3) Nie używam samochodu ponieważ nie stać mnie na naprawę i auto stoi na podwórku. Czy muszę płacić OC mimo że nie jeżdżę ?

Tak jeżeli auto jest zarejestrowane podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC. Nie ma znaczenia czy ktoś nim jeździ czy nie. Jeżeli wiemy , że nie będziemy go użytkować przez dłuższy czas warto pomyśleć o sprzedaży auta wtedy nie będziemy ponosić kosztów jego posiadania. Odstąpić od polisy OC można tylko w wypadku sprzedaży lub zezłomowania auta.

4) Od czego chroni ubezpieczenie OC ?

W skrócie mówiąc chroni ono nas przed konsekwencjami finansowymi jakie moglibyśmy ponieść wyrządzając szkodę osobom , które z naszej winy będą poszkodowane podczas kolizji, potrącenia pieszego czy rowerzysty. Także mogą to być szkody typu zniszczenie ogrodzenia domu w które wjechaliśmy komuś samochodem tracąc nad nim panowanie.

Odszkodowania dzielą się na dwie części:

  • szkody majątkowe - sumy gwarancyjne są do 1 mln Euro
  • szkody osobowe - sumy gwarancyjne są do 5 mln Euro

Skąd takie duże kwoty ?

Może się np. zdarzyć że wjedziemy ciężarówką w przęsło mostu i w efekcie on się zawali. Koszty szkody mogą być wtedy bardzo wysokie. Może też się zdarzyć , że będziemy sprawcą wypadku z udziałem autokaru pełnego ludzi i np. będzie kilka ofiar śmiertelnych i kilka osób , które staną się w skutek wypadku niezdolne do wykonywania zawodu. Wtedy odszkodowanie dla takich osób czy ich rodzin jest znaczne.Tak średnio po 300-500 tys zł na osobę.

5) Co się dzieje kiedy sprawcą wypadku jest osoba , która nie wykupiła OC na samochód ?

Wtedy odszkodowanie wypłaca UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny Fundusz ten pobiera opłaty od wszystkich legalnie działających ubezpieczycieli oraz nakłada kary na osoby , które obowiązkowego ubezpieczenia nie wykupiły. Stąd ma pieniądze na wypłaty odszkodowań. Ma też prawo do odzyskania całej kwoty od sprawcy który nie był ubezpieczony.

Link do strony UFG

6) Czy może się zdarzyć , że mimo wykupienia polisy ona nas nie chroni ?

Tak jeżeli naruszamy prawo, np. jedziemy samochodem bez uprawnień do kierowania pojazdem lub pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Wtedy w razie szkody oprócz odpowiedzialności karnej będziemy musieli oddać do UFG całą kwotę wypłaconą poszkodowanym.

Jeżeli nasuwają się jeszcze jakieś pytania śmiało proszę je zadawać będzie to dla wspólnego dobra.

Komentarze (0)