KBS - Wałbrzyskie Biuro Regionalne

biurowalbrzych@kbs.pl

074 849 20 32

KAPITAŁ
BEZPIECZEŃSTWO
SERWIS

Niezależne Pośrednictwo Ubezpieczeniowo Finansowe

Nieprzerwanie od 1994 roku.

Sprawdź ofertę!

Spory z ubezpieczycielem

(25 Lipiec 2015)

Co powinien zrobić klient kiedy jest przekonany o swojej racji, a ubezpieczyciel albo odmawia wypłaty świadczenia albo zdaniem klienta kwota jest mocno zaniżona ?

Po pierwsze należy samodzielnie napisać odwołanie do ubezpieczyciela. Oczywiście trzeba przytoczyć argumenty. Czasem dosłać dodatkową dokumentację na poparcie tego, że mamy rację. Jeżeli to nie odniesie skutku można jeszcze poprosić o interwencję w naszej sprawie Rzecznika Ubezpieczonych. Jeżeli nadal nie przynosi to skutku dopiero wtedy sięgamy po instrumenty prawne. Wtedy możemy skorzystać z usługi prawnika lub złożyć samodzielnie sprawę do sądu z powództwa cywilnego. Musimy jednak pamiętać, że wejście na drogę prawną oznacza koszty. Najlepiej od razu na początku dowiedzieć się jakie one będą i czy przypadkiem nie przekroczą kwoty, którą chcemy uzyskać od ubezpieczyciela. Na takie koszty mogą się składać: koszty opłat sądowych, koszty adwokata, koszty wystawienia zaświadczenia przez lekarza sądowego, koszty rzeczoznawców, biegłych sądowych, opłaty za poświadczenia notarialne odpisów dokumentów itp. Są też liczne kancelarie, które proponują pomoc w zamian za prowizję po załatwieniu sprawy. Jest to o tyle korzystniejsze, że taka kancelaria bierze na siebie ryzyko przegrania sprawy w sądzie i poniesienia ewentualnych kosztów. Czujemy się wtedy bezpieczniej bo nie ryzykujemy utraty pieniędzy w sytuacji przegranej. Musimy jednak pamiętać, że wysokość prowizji nie powinna w żadnym razie przekroczyć 30% kwoty jaką uzyskamy. Są firmy które próbują naciągnąć klientów na 40-50% prowizji. Ważne jest też żeby upewnić się co do ponoszenia kosztów czy na pewno kancelaria bierze na siebie koszty sądowe. Zapewniam że są takie, ale to nieliczne przypadki , na jakieś kilka tysięcy firm może kilkanaście ma takie warunki. Zatem dokładnie sprawdzajmy z kim podpisujemy umowę.

Niestety jak w każdej branży wśród prawników i kancelarii prawnych też zdarzają się osoby próbujące szybko zarobić spore pieniądze cudzym kosztem i próbują nam wmówić, że wszystko i to zaraz trzeba załatwiać w sądzie. Nie prawda. Większość sporów można załatwić samemu albo z pomocą Rzecznika Ubezpieczonych, którego usługi są bezpłatne. Zatem nie dajmy się ponieść emocjom i nie pakujmy się w nie potrzebne koszty. Moi klienci mogą potwierdzić, że w 99% spraw udało się uzyskać porozumienie bez ponoszenia kosztów. Ja moim klientom pomagam i podpowiadam jakie drogi odwoławcze mają do wyboru.

Katarzyna Budzis

Komentarze (0)